CREAM: przebudować, odnowić i doinwestować
Dodano dnia: 19 paź, 2017

- Nasz ostry plan inwestycyjny w Galerii Wisła obejmuje zmianę operatora bowlingu i otwarcie zupełnie nowej restauracji, wprowadzenie 2 nowatorskich projektów rozrywkowo-edukacyjnych, z których jeden jest naszym autorskim projektem, a także instalację anchora fashion na powierzchni ponad 2 tys. mkw. - mówi w rozmowie z Retailnet.pl Grzegorz Mroczek, Wiceprezes CREAM

O zmianach w najważniejszych obiektach w portfolio CREAM, przyszłości rynku rewitalizacji i rozbudowy centrów handlowych i nowym kierunku działalności CREAM rozmawiamy z Wiceprezsem spółki, Grzegorzem Mroczkiem.

Retailnet.pl: - Zgadza się Pan, że rynek rewitalizacji i rozbudowy centrów handlowych jest najbardziej dynamicznie rosnącym segmentem rynku inwestycji w obszarze obiektów handlowych?

Grzegorz Mroczek: - Uważam, że to bardzo mocny i naturalny kierunek rozwoju centrów handlowych z racji „starzenia się” obiektów. Do niedawna wielu zarządców uważało, że są w stanie sami poradzić sobie z modernizacją obiektów. Ale to nie do końca prawda. Na rewitalizację trzeba patrzeć znacznie szerzej, bo to nie tylko remont obiektu czy utrzymanie najemców, ale bardzo dokładna analiza rynku uwzględniająca wiele aspektów. Bardzo ważne jest uwzględnienie chociażby pozycji obiektu na tle nowopowstałych centrów handlowych i analizę konkurencji oraz oczekiwań klientów. Uważam, że to świetny kierunek rozwoju dla CREAM. Wykorzystując nasze doświadczenie i dostępne narzędzia, od lat z powodzeniem uczestniczymy w tego typu projektach.

Retailnet.pl: Na co powinien zwrócić uwagę właściciel centrum handlowego wybierając doradcę strategicznego, którego zadaniem będzie rewitalizacja obiektu?

Grzegorz Mroczek: - Na pewno na doświadczenie w wymagających projektach no i koniecznie zakończone „happy endem”. Aby zaproponować zmiany i zademonstrować ich wartość konieczny jest też dostęp do danych rynkowych. Asset management w największych projektach w kraju wygląda inaczej niż w przypadku centrów handlowych pierwszej czy drugiej generacji. Planując rewitalizację musimy wziąć pod uwagę tak ważne elementy jak utrzymanie pozycji rynkowej obiektu, przeanalizować rynek, koszyk zakupowy, footfall czy dochodowość najemców i bez zaklinania rzeczywistości zbudować model przychodowy na najbliższe 3 – 5 lat. Musimy dać właścicielowi obiektu pełną wiedzę na temat tego, jak w przyszłości będzie wyglądał ten projekt.

Retailnet.pl: Od kilku miesięcy CREAM zajmuje się komercjalizacją Galerii Madison. Jak prezentują się wyniki tego obiektu?

Grzegorz Mroczek: - Odwiedzalność Galerii Madison jest absolutnie fenomenalna ze względu na kluczową lokalizację w Gdańsku. Porównując footfall Madisona z 10. najlepszymi projektami w kraju okazuje się, że w przeliczeniu na 1 mkw. Powierzchni – odwiedzalność jest porównywalna, a niekiedy wyższa. Galerię miesięcznie odwiedza 650-700 tys. osób, a my mamy plan na dalszy rozwój obiektu, który wpłynie pozytywnie na dalszy wzrost footfallu i zwiększy czas przebywania klientów w obiekcie. Madison jest kultowym obiektem na mapie Gdańska od ponad 14 lat a po zakończeniu remontu zyska jeszcze bardziej w oczach odwiedzających obiekt. Jest to zdecydowanie szczególny projekt, którego można porównać raczej z high streetowym domem handlowym w największych metropoliach niż z projektami handlowymi, które przychodzą nam na myśl w polskich warunkach.

Retailnet.pl:Najważniejszymi obiektami w portfelu nieruchomości CREAM niezmiennie są Galeria Askana i Galeria Wisła. Na jakie elementy kładziecie nacisk, by tworzyć przewagę konkurencyjną?

Grzegorz Mroczek: - W Galerii Askana zakończył się proces relokacji i rozbudowy strefy restauracyjnej, której różnorodną ofertę prezentują oprócz innych marek gastronomicznych obecnych w projekcie: Izmir Kebab, Kuchnia Pekin, Dream Burger, Pizza Hut Express oraz Olimp. Grono najemców wzbogaciło się o największy w Gorzowie salon marki H&M, a kino Helios przeszło gruntowną modernizację. Do grona znanych brandów w ostatnim czasie dołączyły również Empik oraz Kubenz. Kilka marek takich jak np. Bytom, czy Yes relokowało się na większe sklepy. W efekcie dziś mamy świetnie prosperującą galerię, która notuje znaczne wzrosty footfallu i obrotów.

Co warte podkreślenia, odwiedzalność Galerii Askana osiągnęła poziom sprzed 6 lat, czyli momentu otwarcia konkurenta - NoVa Parku. Mimo dołożenia do rynku trzykrotnie więcej powierzchni handlowej, odbudowany został poziom footfallu Askany. W ciągu tych pięciu lat Askana wykonała milowy krok naprzód w kierunku, którego dojrzały rynek oczekiwał, a klienci stali się wobec tego projektu bardziej lojalni.

Retailnet.pl: Jeszcze większa rewolucja obejmie płocki obiekt, Galerię Wisła.

Grzegorz Mroczek: - To prawda. Ponad 23 proc. Galerii Wisła zostanie przebudowane, odnowione i doinwestowane. Planujemy wprowadzenie dodatkowego anchora oraz otworzenie nowego, bardzo ciekawego elementu tych zmian, co będzie wiązało się z koniecznością modernizacji łącznie ok. 5 tys. mkw. powierzchni. Rewitalizacja obiektu zaczęła się od przebudowy food courtu, który został przeniesiony z drugiego poziomu na pierwsze piętro. W nowej strefie pojawiło się 5 lokali o łącznej powierzchni 400 mkw.

Nasz ostry plan inwestycyjny obejmuje zmianę operatora bowlingu i otwarcie zupełnie nowej restauracji, wprowadzenie 2 nowatorskich projektów rozrywkowo edukacyjnych z których jeden jest naszym autorskim projektem a także instalację anchora fashion na powierzchni ponad 2 tys. mkw.

Wszystkie prace modernizacyjne planujemy zakończyć do wakacji 2018 roku, dzięki czemu na 10. urodziny obiekt powita klientów z zupełnie nowej odsłonie. Warto dodać, że po pięciu latach od otwarcia konkurencji, footfall obiektu nie osiągnął jeszcze poziomu z czasów gdy Wisła była jedyną galerią handlową w Płocku, ale wysokość obrotów już przekroczyła wyniki z roku otwarcia Galerii Wisła gdy były one rekordowe - sami sobie odpowiedzmy co jest najważniejsze. To pokazuje, że dobre prowadzenie obiektu z czasem przynosi zamierzone efekty.

Retailnet.pl: Rozbudowę obiektu handlowego prowadzicie w trakcie jego funkcjonowania, kiedy cały czas odwiedzają go klienci. Jak bardzo podraża to realizację?

Grzegorz Mroczek: - Trudno mówić tu o kosztach. Mamy świadomość, że np. przebudowując food court w Galerii Wisła i wyłączając pewną część obiektu z użytkowania, powodujemy pewne niedogodności dla klientów i najemców. Ale taki stan rzeczy jest konieczny i zupełnie normalny. Szereg prac przygotowawczych rozpoczęliśmy już 4 lata temu. Właśnie wtedy wprowadziliśmy do umów zapisy, pozwalające na dużą modernizację Galerii.

Retailnet.pl: Najemcy mogą wówczas liczyć np. na niższe stawki czynszowe?

Grzegorz Mroczek: - Każdy temat traktujemy indywidualnie. Jeśli jest taka zasadność, staramy się rekomendować różne rozwiązania pro sprzedażowe. Na tego typu inwestycje trzeba jednak patrzeć długoterminowo. Trzeba mieć świadomość, że inwestując 4-5 mln euro, jak w przypadku Galerii Wisła, zmiana przyniesie korzyści obu stronom. Kilka miesięcy pracy w trudniejszych warunkach, bez wątpienia przełoży się na znacznie wyższe obroty.

Retailnet.pl:Rozszerzyliście swoją działalność o dodatkową usługę – wynajem powierzchni biurowych. Z czego wynika ten kierunek rozwoju?

Grzegorz Mroczek: - Widzimy ogromne możliwości na rynku biurowym. Do tej pory zajmowaliśmy się zarządzaniem biurowcami i hotelami, ale postanowiliśmy rozszerzyć swoje usługi o sekcję wynajmu powierzchni biurowych tak z punktu widzenia wynajmującego jak i najemcy. Powołaliśmy zupełnie nowy zespół, który prężnie działa od września tego roku. A to dopiero początek.

input:focus, select:focus, textarea:focus { border-color: #262872; } a { color: #262872; } .radio i, .checkbox i { color: #262872; } .radio i:before { background-color: #262872; } .button, .btn-default { border-color: #262872; background-color: #262872; } .button:hover { color: #262872; } .page-header-top { background-color: #262872; } .page-header-bottom-alt { background-color: #262872; } .page-intro:after { background-color: #262872; } .page-intro:before { background-color: #262872; } .page-content-section-bg { background-color: #262872; } .page-content-section-bg:before { background-color: #262872; } .page-content-section-border { border-top-color: #262872; } .page-footer { background-color: #262872; } .block-head-1 { border-bottom-color: #262872; } .block-head-1 i { background-color: #262872; } .block-head-2:after { background-color: #262872; } .block-head-2 i:after, .block-head-2 i:before { background-color: #262872; } .block-head-3 { border-bottom-color: #262872; } .block-head-3 i:after { background-color: #262872; } .block-head-4:after { background-color: #262872; } .block-head-7 { border-bottom-color: #262872; } .block-head-7:after { background-color: #262872; } .page-content-section-bg .block-head-3 i { color: #262872; } .main-search button { color: #262872; } .main-search button:after { background: #262872; } .main-nav li a { color: #262872; } .main-nav li a:before { background-color: #262872; } .main-nav li ul { background-color: #262872; } .main-nav li li:hover > a, .main-nav li li.active > a, #block-newsletter-newsletter-subscribe .form-submit:hover, .block-product-details .add-wishlist .button-alt:hover, .block-product-details-2 .add-wishlist .button-alt:hover { color: #262872; } .main-nav .switcher { border-color: #262872; background-color: #262872; } .main-nav .mega > div { background-color: #262872; } #block-newsletter-newsletter-subscribe .form-submit, .btn-primary:hover, .btn-primary:focus, .btn-primary:active { border-color: #262872; background-color: #262872; } .art-portfolio ol li.active, .ui-slider-horizontal .ui-slider-handle, .ui-slider-horizontal .ui-slider-range, .btn-primary.link { background-color: #262872; } .btn-primary, .button:hover, .btn-default:hover, .btn-default:focus, .btn-default:active { border-color: #262872; color: #262872; } .btn-primary.link:hover, .btn-primary.link:focus, .btn-primary.link:active { color: #262872; } } @media screen and (max-width: 767px) { /* phone */ .main-nav ul { background-color: #262872; } .main-nav li a { color: #ecf0f1; } .main-nav li ul { background: #e9e9e9; } .main-nav li li { border-top-color: #262872; } .main-nav li li a { color: #262872; } .main-nav li li a:hover { background-color: #262872; color: #fff; } .main-nav li li ul { border-top-color: #262872; } .main-nav .mega ul li { border-top-color: #262872; } } .slider-revolution .fa:after { background-color: #262872; } .slider-revolution .title { border-top-color: 1px solid #262872; border-bottom-color: 1px solid #262872; } .slider-revolution .button-my { border-color: #262872; background-color: #262872; } .slider-revolution .button-my:hover { color: #262872; } .pagination-1 a:hover { border-color: #262872; color: #262872; } .pagination-1 .active, .pagination-1 .active:hover { border-color: #262872; background: #262872; } .pagination-2 a:hover { color: #262872; } .pagination-2 .active, .pagination-2 .active:hover { background: #262872; } .pagination-3 a:before { box-shadow: inset 0 0 0 1px #262872; } .pagination-3 .active:before, .pagination-3 .active:hover:before { background: #262872; } .pagination-4 a:hover { border-color: #262872; } .pagination-4 .active { border-color: #262872; background: #262872; } .pagination-5 a { border-color: #262872; background-color: #262872; color: #262872; } .block-benefits div:hover { border-color: #262872; background-color: #262872; } .block-benefits i { color: #262872; } .block-benefits-2 li i { color: #262872; } .block-benefits-2 .tabs a:hover { border-color: #262872; background-color: #262872; } .block-benefits-2 .tabs .active a, .block-benefits-2 .tabs .active a:hover { color: #262872; } .block-benefits-3 i { color: #262872; } .block-about .button { border-color: #262872; color: #262872; } .block-about .button:hover { background: #262872; color: #ecf0f1; } .block-about .owl-prev:hover, .block-about .owl-next:hover { color: #262872; } .block-about-2 .bar { background: #262872; } .block-about-2 .value { color: #262872; } .block-about-4 .owl-pagination div { border-color: #262872; background: #262872; } .block-about-5 .owl-prev, .block-about-5 .owl-next { display: inline-block; border-color: #262872; background-color: #262872; } .block-about-5 .owl-prev:hover, .block-about-5 .owl-next:hover { color: #262872; } .block-about-6 .icons a:hover { color: #262872; } .block-mission .year { background: #262872; } .block-mission .years a:after { border-bottom-color: #262872; } .block-recent-works ol li:hover { color: #262872; } .block-recent-works ol .active { border-color: #262872; background: #262872; } .block-recent-works .description { background: #262872; } .block-recent-works .description:before { border-right-color: #262872; } .block-recent-works-3 h3 { border-top-color: #262872; } .block-recent-works-3 .link { border-color: #262872; } .block-recent-works-3 .fancybox { background-color: #262872; } .block-recent-works-3 .owl-pagination div { border-color: #262872; background: #262872; } .block-recent-works-4:before { background: #262872; } .block-recent-works-4 .fancybox { background: #262872; } .block-recent-works-4 .owl-prev:hover, .block-recent-works-4 .owl-next:hover { color: #262872; } .block-recent-works-6 a:before { background: #262872; } .block-recent-works-6 .owl-prev, .block-recent-works-6 .owl-next { border-color: #262872; background: #262872; } .block-recent-works-6 .owl-prev:hover, .block-recent-works-6 .owl-next:hover { color: #262872; } .block-portfolio ol li:hover { color: #262872; } .block-portfolio ol li.active { border-bottom-color: #262872; } .block-portfolio ul .pic span:after, .block-portfolio ul .pic span:before { background: #262872; } .block-portfolio ul .pic span i { color: #262872; } .block-portfolio-2 ol li:hover { color: #262872; } .block-portfolio-2 ol li.active { background: #262872; } .block-portfolio-2 ul .pic:before { background: #262872; } .block-portfolio-2 ul .pic a { background: #262872; } .block-portfolio-2 ul .pic a:hover { color: #262872; } .block-portfolio-3 ol li:hover { color: #262872; } .block-portfolio-3 ol li.active { background: #262872; } .block-portfolio-4 h3 { border-top-color: #262872; } .block-portfolio-4 .link { border-color: #262872; } .block-portfolio-4 .fancybox { background: #262872; } .block-portfolio-5 ol li:hover { color: #262872; } .block-portfolio-5 ol li.active { background: #262872; } .block-portfolio-5 .info:before { background: #262872; } .block-portfolio-6 ol li:hover { color: #262872; } .block-portfolio-6 ol li.active { background: #262872; } .block-portfolio-6 ul a:before { background: #262872; } .block-portfolio-7 ol li:hover { color: #262872; } .block-portfolio-7 ol li.active { background: #262872; } .block-portfolio-7 ul li:before { background: #262872; } .block-portfolio-7 ul a:hover { color: #262872; } .block-portfolio-8 li div:before { background: #262872; } .block-portfolio-8 li a { background: #262872; } .block-clients .owl-prev, .block-clients .owl-next { color: #262872; } .block-testimonials-3 .carousel h3 { border-bottom-color: #262872; } .block-testimonials-3 .owl-pagination div { border-color: #262872; } .block-testimonials-3 .owl-pagination .active { background: #262872; } .block-testimonials-4 .owl-prev, .block-testimonials-4 .owl-next { border-color: #262872; background: #262872; } .block-testimonials-4 .owl-prev:hover, .block-testimonials-4 .owl-next:hover { color: #262872; } .block-services li a { border-color: #262872; } .block-services li a:hover { background-color: #262872; } .block-services-2 li a:hover { background: none; } .block-services-2 li a:after { box-shadow: inset 0 0 0 2px #262872; } .block-services-2 li a:hover:after { background-color: #262872; } .block-services-3 li a:hover { background: none; } .block-services-3 li a:after { box-shadow: inset 0 0 0 2px #262872; } .block-services-3 li a:before { background: #262872; box-shadow: inset 0 0 0 2px #262872; } .block-services-3 li a:hover:after { background-color: #262872; } .block-services-4 li a { border-color: #262872; } .block-services-4 li a:hover { background-color: #262872; } .block-services-5 li i { color: #262872; } .block-services-5 li i:hover { background: #262872; } .block-services-6 h3 span { color: #262872; } .block-services-6 li a { border-color: #262872; background: #262872; } .block-services-6 li a:hover { color: #262872; } .block-services-7 .info i { background: #262872; } .block-services-7 .carousel .active { background: #262872; } .block-services-7 .carousel .owl-prev, .block-services-7 .carousel .owl-next { border-color: #262872; background: #262872; } .block-services-7 .carousel .owl-prev:hover, .block-services-7 .carousel .owl-next:hover { color: #262872; } .block-pricing dt { color: #262872; } .block-pricing .price:before { background: #262872; } .block-pricing li:hover .inner { background: #262872; } .block-pricing li:hover .button { color: #262872; } .block-pricing li:hover .button:hover { background: #262872; } .page-content-section .block-pricing .inner { box-shadow: 0 0 0 1px #262872; } .block-pricing-2 dt { color: #262872; } .block-pricing-2 .price { background: #262872; } .block-pricing-2 .button { color: #262872; } .block-pricing-2 li:hover .inner { background: #262872; } .block-pricing-2 li:hover .button:hover { background: #262872; } .block-progress li i { border-color: #262872; color: #262872; } .block-team-2 .pic:before { background-color: #262872; } .block-team-2 .icons a { color: #262872; } .block-team-3 .pic:before { background-color: #262872; } .block-team-3 .icons a { color: #262872; } .block-team-3 .info h3 { color: #262872; } .block-team-list .pic span:after { background-color: #262872; } .block-team-list .icons a:hover { color: #262872; } .block-team-list .icons a:before { background: #262872; } .block-team-list .skills { border-top-color: #262872; border-bottom-color: #262872; } .block-team-grid .pic:before { background-color: #262872; } .block-skills i:before { background-color: #262872; } .block-skills .bar { border-color: #262872; background-color: #262872; } .block-skills-2 i:before { background-color: #262872; } .block-skills-2 .bar { border-color: #262872; background-color: #262872; } .block-capabilities h3 { color: #262872; } .block-capabilities-2 h3 { color: #262872; } .block-recent-posts .info { background-color: #262872; } .block-recent-posts-2:before { background-color: #262872; } .block-recent-posts-2 li .button { color: #262872; } .block-recent-posts-2 li .button:hover { background-color: #262872; } .block-recent-posts-2 .button-more { color: #262872; } .block-recent-posts-2 .button-more:hover { background-color: #262872; } .block-featured-posts .pic:before { background-color: #262872; } .block-blog-list .link { background: #262872; } .block-blog-list .date:before { background-color: #262872; } .block-blog-list .date-alt { background-color: #262872; } .block-blog-list .zoom { background-color: #262872; } .block-blog-grid .link { background: #262872; } .block-blog-grid .date:before { background-color: #262872; } .block-blog-grid .pic:hover .date { color: #262872; } .block-blog-grid .zoom { color: #262872; } .block-blog-details .date:before, .block-blog-details .reply:before, .block-blog-details .type:before { background-color: #262872; } .block-blog-details .date-alt { background-color: #262872; } .block-blog-details .share a:before { border-color: #262872; background: #262872; } .block-blog-details .share a:hover { color: #262872; } .block-blog-details .about:before { background: #262872; } .block-catalog-toolbar .view a:hover { border-color: #262872; color: #262872; } .block-catalog-toolbar .view .active, .block-catalog-toolbar .view .active:hover { border-color: #262872; background: #262872; } .block-catalog-toolbar .direction { border-color: #262872; background: #262872; } .block-catalog-toolbar .direction:hover { color: #262872; } .block-catalog-grid .pic:before { background: #262872; } .block-catalog-grid .badge { background: #262872; } .block-catalog-grid .price { color: #262872; } .block-catalog-grid .owl-prev, .block-catalog-grid .owl-next { border-color: #262872; background: #262872; } .block-catalog-grid .owl-prev:hover, .block-catalog-grid .owl-next:hover { color: #262872;; } .block-catalog-list .pic:after { background-color: #262872; } .block-catalog-list .badge:before { background-color: #262872; } .block-catalog-list .price { color: #262872; } .block-catalog-list .owl-prev, .block-catalog-list .owl-next { border-color: #262872; background-color: #262872; } .block-catalog-list .owl-prev:hover, .block-catalog-list .owl-next:hover { color: #262872;; } .block-product-details .price { color: #262872; } .block-product-details .button-alt { color: #262872; } .block-product-details-2 .button-alt { color: #262872; } .block-product-details-2 .share a:before { background-color: #262872; box-shadow: 0 0 0 2px #262872; } .block-product-details-2 .share a:hover { color: #262872; } .block-product-info .owl-prev, .block-product-info .owl-next { border-color: #262872; background-color: #262872; } .block-product-info .owl-prev:hover, .block-product-info .owl-next:hover { color: #262872; } .block-product-tabs .head .active { color: #262872; } .block-product-tabs .head .active:before { border-top-color: #262872; } .block-shopping-cart th { border-top-color: #262872; color: #262872; } .block-shopping-cart .price { color: #262872; } .block-shopping-cart .remove { border-color: #262872; background-color: #262872; } .block-shopping-cart .remove:hover { color: #262872; } .block-shopping-cart .quantity a { color: #262872; } .block-shopping-cart .empty td { border-bottom-color: #262872; } .block-shopping-cart-totals dd { color: #262872; } .block-shopping-cart-totals .button-alt { color: #262872; } .block-checkout-order td:last-child { color: #262872; } .block-checkout-payment label { color: #262872; } .block-welcome .icons i:after { border-color: #262872; background: #262872; } .block-welcome .icons a:hover i { color: #262872; } .block-pasteboard:before { background: #262872; } .block-pasteboard .icons a:hover { color: #262872; } .block-map-3 .block-head { color: #262872; } .block-contacts ul li:after, .block-contacts ul li:before { border-color: #262872; background-color: #262872; } .block-contacts ul li:before { background-color: #fff; } .block-contacts ul li span { border-bottom-color: #262872; } .block-contacts ul .active { color: #262872; } .block-contacts ul .active:before { background-color: #262872; } .block-contacts ol { border-top-color: #262872; } .block-contacts ol li { color: #262872; } .block-contacts ol li i:after { background-color: #262872; } .block-feedback .message i, .block-feedback-2 .message i { color: #262872; } .block-not-found h3 { color: #262872; } .block-not-found .pic:before { background-color: #262872; } .block-not-found .pic div:before { background-color: #262872; } .block-not-found-2 .button { color: #262872; } .block-not-found-2 .button:hover { background: #262872; } .block-coming-soon li:before { background-color: #262872; } .block-coming-soon-2 li:after { background-color: #262872; } .widget-categories a:hover, .widget-categories a.active { color: #262872; } .widget-top-posts a:hover { color: #262872; } .widget-text hr { border-top-color: #262872; } .widget-text em { color: #262872; } .widget-archive a:hover, .widget-archive a.active { color: #262872; } .widget-tags a:hover { color: #262872; } .widget-categories-filter a:hover { color: #262872; } .widget-categories-filter .active { color: #262872; } .widget-categories-filter .active span { background-color: #262872; } .widget-price-filter .ui-slider-range { background-color: #262872; } .widget-price-filter .ui-slider-handle { background-color: #262872; } .widget-color-filter .active:before { border-color: #262872; } .widget-top-products .pic i { background-color: #262872; } .main-nav ul { background-color: #262872; }